To psychoza maniakalna jest, że z tysiąca kobiet pragnę tylko cię

UWAGA! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
"Informacje o plikach cookies".

Chronologiczne Bio

1997
Sierpień, rok 1997, Piaseczno, ulica Sikorskiego 3. Do 15-letniego Zenka wpada z wizytą kolega z podstawówki, Zbyszek. Zenek z nudów proponuje Zbyszkowi założenie zespołu i nagranie (w tej chwili) kasety. Nie ma żadnych instrumentów, żadnego sprzętu studyjnego, jest magnetofon, kasety z muzyką ulubionych kapel i głowa pełna pomysłów, wystarczy. Nazwa zespołu i tytuł kasety wymyślony w dwie minuty. Po dwunastu minutach zostaje nagrany utwór ?Kaszanka?. Tekst Zenek pisze na kolanie w dwie minuty. Po kilku godzinach powstaje pierwsza kaseta Kabanosa ? ?Hej Wiśta Hola? zawierająca 12 utworów. Tak to się wszystko zaczęło.


1999-2001
Poważny skok techonologiczny w zespole. Zamiast kaset ? płyta CD. Zamiast magnetofonu - komputer. Dwa kolejne albumy to przedziwaczne, absurdalne teksty wymieszane z rockmetalową muzyką i cytaty z filmów Stanisława Barei. Zespół działa w trzyosobowym składzie ? Zenek, Marian i Zbysław. W 2000 roku Zenek wysyła album ?Zesrała się dupa i płacze? do Piotra ?Makaka? Szarłackiego, który prezentuje Kabanosa masom słuchającym jego programu ?Makakofonia? w Radiostacji. Okazuje się to hitem. Kult wokół Kabanosa, który łamie wszelkie zasady dobrego smaku ? o dziwo, rośnie. Na skrzynkę mailową przychodzi mnóstwo listów od fanów, urywają się telefony w audycji Makaka z prośbą o Kabanosa. Na fali popularności Jan Rezner dowodzący przedsięwzięciem Rock Front mającym wspierać młode zespoły organizuje Kabanosowi koncerty w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Jest jeden problem. Nikt w Kabanosie nie umie grać. Zenek szuka muzyków do koncertowej wersji kapeli. Dołączają gitarzyści Leszek i Zbylut, basista Zdzisław i perkusista Henio. Pierwszy koncert odbywa się 2 września 2001 roku w ośrodku kultury w Piasecznie. Zostaje sprzedanych ponad 250 biletów, publiczność szaleje i chóralnie odśpiewuje teksty piosenek znanych z Internetu i audycji Makaka. Drugi koncert Kabanosa odbywa się w CK Zamek w Poznaniu w ramach Rock Front . 5 kapel i 150 sprzedanych biletów. Na występie kiełbasy ta sama euforia i pogo, co w Piasecznie. Okazuje się, że w Kabanosie drzemie wielki potencjał.


2002
Projekt ?Gitarka? wspierający młode kapele na fali popularności Kabanosa proponuje zespołowi nagranie własnego utworu w studiu nagraniowym na poczet składanki z polską muzyką. Zenek, który do tej pory swoje piosenki pisał do szuflady z przeznaczeniem na jakiś ?normalny zespół?, pisze muzykę do pierwszego, autorskiego utworu Kabanosa ?Za X?. Kompozycyjnie wspiera Zenka - Zbylut i Leszek. Z kawałkiem nic wielkiego się nie dzieje, płyta się nie ukazuje, nie gra go radio, nie ma nikogo, kto chciałby Kabanosowi organizować koncerty. Zaczyna sypać się skład, koledzy nie mają czasu, wolą zaangażować się w inne, poważniejsze projekty.


2004
Zenek reanimuje ze Zbysławem Kabanosa, bierze się też za organizację małych koncertów. Cel ? nagranie w pełni autorskiej, debiutanckiej płyty. Do zespołu dołącza gitarzysta Lodzia Pindol i perkusista Pafnucy Kopara, którego niebawem zastępuje Wiesław Gubipała. Razem z Leszkiem rozpoczynają na warszawskiej politechnice pierwsze próby. Powstają takie utwory jak ?Czerwona musztarda?, ?Zabawka?, czy ?Ptaszek?. Dwa pierwsze zostają zarejestrowane na potrzeby singla, który robi furorę w poznańskim Radiu Afera.


2005
Prace nad płytą trwają. Leszek, bawiący się w domowe studio próbuje sam zarejestrować debiut Kabanosa. Efekty są marne. Zenek dzwoni do Perły i bukuje Kabanosowi studio Taklamakan (obecnie Perlazza) na maj 2006 roku.


2006
Kabanos nagrywa debiutancką płytę ?Zęby w ścianę?. Po sesji nagraniowej z zespołem żegna się Wiesiek i Zbysław. Do kapeli dołącza basista Ildefons Walikogut i perkusistka Dziadumiła Pamiętliwa-Grzmot. Zenek wysyła album do wytwórni fonograficznych. Odzew żaden.


2007
Zenek rzuca pracę i postanawia w porozumieniu z zespołem wydać płytę niezależnie. Organizuje pierwszą trasę Kabanosa, załatwia patronów płyty i niezależną dystrybucję w Fonografice, która ładuje płyty do sklepów. Dystrybutor nie ma wielkich nadziei, mówiąc, iż tytuł bez wsparcia profesjonalnej promocji nie sprzeda się, a jeśli w ogóle zejdzie 500 sztuk z magazynu, będzie można mówić o małym cudzie. W pierwszym tygodniu sprzedaje się 400 płyt ?Zęby w Ścianę?, Kabanos rusza w trasę promującą płytę obejmującą 10 miast, premierę świętuje pierwszym akustycznym koncertem w warszawskim klubie Indeks, wcześniej, latem, wynikiem głosów publiczności pojawia się na Hunter Fest. Na koncertach jednak, oprócz Piaseczna, Warszawy i Poznania, pojawia się bardzo mało osób. Współpraca z klubami jest bardzo ciężka, nikt nie chce bukować Kabanosa, w obskurnych klubach zespół występuje w środku tygodnia, bez wsparcia promocyjnego, na miejscu dowiadując się, że plakaty wylądowały w koszu lub zostaly rozwieszone dzień przed imprezą... Nauka rynku koncertowego w Polsce, nie jest różowo.


2008
Nie ma kasy, Zenek bez pracy tonie w długach. Płyta, choć ma swoich zapaleńców (powstają pierwsze covery Kabanosa na YouTube, szóste miejsce w plebiscycie Antyradia ? Płyta Roku) nie przekłada się na ilość ludzi na koncertach. Kolejne wyjazdy są dla zespołu obciążające finansowo, także występów kiełbasy jest od biedy. Skład opuszcza Dziadumiła, która marzy o opuszczeniu kraju. Rozpoczynają się poszukiwania kolejnego pałkera.


2009
Długie poszukiwania perkusisty wieńczone są rekrutacją 16-letniego Hipolita Gołowąsa. Na przekór wszystkiemu, zrzutka w zespole i Kabanos bierze się za nagrywanie drugiej płyty ?Flaki z Olejem? w studiu Marcina ?Marchewy? Mackiewicza. Popularność zespołu na YouTube i Last.fm rośnie, ponad 200,000 wyświetleń klipów, 5 miejsce pod względem popularności zespołów niezależnych na MySpace. Są nadzieje.


2010
Po nagraniu płyty zespół opuszcza Hipolit, w składzie pojawia się perkusista Witalis Witasroka. Zenek nie uderza do żadnej wytwórni fonograficznej z materiałem, polegając na zdobytej wcześniej wiedzy razem z zespołem podejmuje decyzję o działalności niezależnej na rynku muzycznym w Polsce. Premiera albumu datowana jest na czerwiec, po sezonie koncertowym. Zenek próbuje jednak załatwić jakieś koncerty na premierę w lepszych klubach. Udaje mu się wprowadzić Kabanosa do Hard Rock Cafe, porządny, markowy klub = więcej ludzi. Organizatorzy zachwyceni frekwencją nawiązują stałą współpracę z zespołem. ?Czołg? jest najczęściej słuchanym kawałkiem na MySpace w Polsce (we wszystkich kategoriach, wyprzedza nawet popularną w tamtym czasie Anię Dąbrowską). Kabanos jest numerem jeden w kategorii metal jeżeli chodzi o popularność na MySpace. Klip do ?Zupy kalafiorowej? przeżywa ciężkie oblężenie na YouTube. Latem zespół gra koncert w Irlandii. Jesienią Zenek przygotowuje z Zacierem dużą, bo liczącą 17 miast trasę. Ildefons i Wicia pomagają ogarnąć całe przedsięwzięcie od strony technicznej. Trasa udana, frekwencja w większych miastach powyżej 200, w Warszawie ponad 400. Koncert w Piasecznie promujący płytę ?Flaki z Olejem? to napływ dużej ilości nowych fanów -?pokolenie zupy kalafiorowej?.


2011
Wiosną Kabanos rusza w trasę z TPN 25. Leszek, ohajtany z siostrą Zenka, spodziewa się pierworodnego. Gra coraz mniej koncertów prosząc o zastępstwo, aż w końcu rezygnuje całkowicie z kapeli. Na jego miejsce pojawia się Mirek Łopata. Wiosenna trasa należy do udanych, majowy koncert w warszawskim Hard Rock Cafe gromadzi tylu fanów, że pod ich natłokiem zostaje wyrwana balustrada ze schodów. Po raz pierwszy zespół zostaje zaproszony do wzięcia udziału w Juwenaliach, koncert odbywa się w Bydgoszczy. Popularność w Internecie stale rośnie. Na YouTube zespół ma już milion wyświetleń. Rozpoczynają się prace nad kolejną płytą. Ze względu na obciążenie wynikające z prac nad nią, Zenek nie jest w stanie zorganizować trasy koncertowej, a na razie nie ma nikogo, kto mógłby się tym zająć. Jesienią więc, zamiast trasy, zespół zaszywa się w studiu, gdzie z Marcinem ?Marchewą? Mackiewiczem nagrywa trzecią płytę ?Kiełbie we Łbie?.


2012
W marcu ukazuje się płyta ?Kiełbie we Łbie?, która otwiera drzwi do Przystanku Woodstock. Zespół rośnie w siłę. Samodzielnie przygotowane trasy (wiosenna i jesienna) z Kabanosem jako headlinerem są dużym sukcesem, Zenek organizuje koncerty, Mirek przygotowuje supporty, Wicia ogarnia przedsprzedaż biletów, Fons dostarcza w wielu miejscach nagłośnienie, Lodzia z Wicią na przemian z resztą zespołu często stoją na bramce. W klubach coraz więcej ludzi, frekwencja w wielu miastach przewyższa najśmielsze oczekiwania, pojawiają się pierwsze wyprzedane koncerty. Utwory z płyty ?Kiełbie we Łbie? są bardzo popularne w Internecie, szczególnie mega-hit ?Buraki?. Na małej scenie Przystanku Woodstock Kabanos gromadzi największą publikę, pojawia się również na Cieszanów Rock Festiwal. ?Kiełbie we Łbie? otrzymują maksymalną notę 5/5 w Metal Hammerze. Latem nagrywana zostaje akustyczna płyta ?Na Pudle? w studiu Ildefonsa Walikoguta.


2013
Zenek oddaje pałeczkę Krzysiowi ?Massakrze? Korzeniowskiemu, który od teraz pełni rolę menadżera koncertowego i pomaga w promocji zespołu. Krzysio samodzielnie organizuje występy Kabanosa, który pojawia się w coraz większej ilości miast. Wydana zostaje płyta akustyczna promowana wiosenną trasą koncertową. Kabanos wygrywa miażdżącą przewagą głosów nagrodę publiczności w plebiscycie ?Złoty Bączek?, która promuje ich do występu na dużej scenie Przystanku Woodstock. Podczas koncertu na dużej scenie Zenek rzuca się w publikę śpiewając na fali razem z dziesiątkami tysięcy ludzi ?mam na to wszystko wyjebane?. Koncert jest ogromnym sukcesem. W tzw. międzyczasie powstają utwory na nową, dramatyczną płytę. Jesienią Krzysio przygotowuje trasę z Zacierem, coraz więcej ludzi na koncertach.


2014
Kabanos wydaje pod koniec lutego, czwartą studyjną płytę ?Dramat Współczesny? nagrywaną samodzielnie przez zespół w studiu Ildefonsa Walikoguta. Album jest najszybciej sprzedającym się albumem w historii zespołu. Utwory ?Serce? i ?Auta Aleksa? docierają na szczyty list przebojów w radiu. Samodzielna wiosenna i jesienna trasa bije rekordy frekwencyjne w wielu miastach. Kabanos pobija rekord ilości koncertów w roku ? 68! Grupa pojawia się na festiwalu w Jarocinie, gdzie jest sensacją małej sceny. Z inicjatywy fanów, trzeci rok z rzędu gra na Przystanku Woodstock, gdzie wpisuje się na karty historii najdłuższym koncertem w Pokojowej Wiosce Kryszny (2h55min).

Patroni

 

FACEBOOK

Projekt strony:

Kontakt: